Urim Xhemaili L.L.C.
NUI: 812326818 · Prishtinë88%
Aktivitetet e fotografimit
71,773 businesses registered in Prishtinë, Kosovo
Prishtinë has 71,773 registered businesses in Kosovo. Browse the full company list, see the most active sectors, and track recent registrations below.
Active vs closed
| Category | Value |
|---|---|
| Active | 39,374 |
| Closed | 32,399 |
By entity type
| Category | Value |
|---|---|
| Shoqëri me përgjegjësi të kufizuara | 36,454 |
| Biznes individual | 32,245 |
| Ortakëri e përgjithshme | 1,738 |
| Dega e Shoqërisë së Huaj | 944 |
| Shoqëri aksionare | 305 |
| Ortakëri e kufizuar | 35 |
| Zyra e Përfaqësisë në Kosovë | 20 |
| Ndërmarrje shoqërore | 15 |
NACE classification
| Name | Value |
|---|---|
| Restorantet dhe aktivitetet sh… | 2,786 |
| Tregtia me pakicë në dyqane jo… | 2,228 |
| Ndërtimi i objekteve banesore … | 2,222 |
| Aktivitetet shërbyese të pijev… | 1,964 |
| Sallonet e floktarisë dhe traj… | 1,853 |
| Aktiviteti i taksive | 1,723 |
| Aktivitetet e këshillimit për … | 1,578 |
| Tregtia me pakicë e tekstileve… | 1,351 |
New registrations and closures over the last 24 months
| Month | Registrations |
|---|---|
| 09 | 273 |
| 10 | 353 |
| 11 | 313 |
| 12 | 346 |
| 01 | 328 |
| 02 | 325 |
| 03 | 332 |
| 04 | 380 |
| 05 | 355 |
| 06 | 366 |
| 07 | 341 |
| 08 | 341 |
| 09 | 351 |
| 10 | 411 |
| 11 | 320 |
| 12 | 360 |
| 01 | 287 |
| 02 | 342 |
| 03 | 389 |
| 04 | 392 |
| 05 | 378 |
| 06 | 382 |
| 07 | 514 |
| 08 | 305 |
| 09 | 35 |
What percentage of businesses registered each year are still active today
| Cohort Year | 1Y | 2Y | 3Y | 5Y | 10Y |
|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 23% | 22.6% | 22.5% | 22.5% | 21.4% |
| 2001 | 15.2% | 15.1% | 15.1% | 15.1% | 13.3% |
| 2002 | 20% | 20% | 20% | 20% | 17.4% |
| 2003 | 28.3% | 28.3% | 28.3% | 27.9% | 24.7% |
| 2004 | 27.4% | 27.4% | 27.4% | 26% | 22.8% |
| 2005 | 28.2% | 28.2% | 27.9% | 25.5% | 22.7% |
| 2006 | 33.6% | 33.2% | 31.8% | 30.5% | 27.4% |
| 2007 | 38.6% | 37.8% | 35.7% | 33.1% | 29.9% |
| 2008 | 37.6% | 35.9% | 35% | 33.2% | 29.5% |
| 2009 | 38.9% | 37.5% | 36.4% | 34.1% | 31.1% |
| 2010 | 42.4% | 40.5% | 38.7% | 37.1% | 33.1% |
| 2011 | 40% | 38.5% | 37.3% | 35% | 32% |
| 2012 | 41.6% | 39.5% | 37.9% | 36.1% | 33.1% |
| 2013 | 41.8% | 39.9% | 38.7% | 36.5% | 34.2% |
| 2014 | 48.4% | 46.1% | 44.5% | 43.1% | 40.6% |
| 2015 | 54.4% | 52.7% | 51.4% | 49.2% | 47.1% |
| 2016 | 58.2% | 56.3% | 55.3% | 54% | 52.2% |
| 2017 | 56.5% | 55.1% | 54.2% | 53.3% | — |
| 2018 | 63.6% | 62.3% | 61.5% | 60.2% | — |
| 2019 | 95.2% | 94.3% | 93.5% | 92.7% | — |
| 2020 | 98.9% | 97.9% | 97.2% | 96.1% | — |
| 2021 | 98.8% | 97.7% | 97.2% | 96.3% | — |
| 2022 | 98.5% | 97.6% | 96.8% | — | — |
| 2023 | 98.9% | 97.6% | 96.9% | — | — |
| 2024 | 99.1% | 98.4% | — | — | — |
| 2025 | 99.2% | — | — | — | — |
| 2026 | — | — | — | — | — |
How old are the businesses in this municipality?
| Category | Value |
|---|---|
| <1 yr | 4,400 |
| 1-2 yr | 7,571 |
| 3-5 yr | 9,810 |
| 6-10 yr | 13,828 |
| 11-20 yr | 20,914 |
| 20+ yr | 15,250 |
| Business | Employees |
|---|---|
| 8843 | |
| 7800 | |
| 2000 | |
| 1770 | |
| 1000 | |
| 926 | |
| 500 | |
| 497 |
Sub-locations within Prishtinë
| Place | Total | Active |
|---|---|---|
| Matiçan | 1302 | 1280 |
| Hajvali | 1118 | 599 |
| Çagllavicë | 461 | 349 |
| Graqanica | 344 | 22 |
| Matiqan | 248 | 64 |
| Bardhosh | 209 | 60 |
Latest businesses in Prishtinë
NUI: 812326818 · Prishtinë88%
Aktivitetet e fotografimit
NUI: 812326793 · Prishtinë88%
Tregtia me shumicë e kafes, çajit, kakaos dhe erëzave
NUI: 812326751 · Prishtinë88%
Aktivitetet e programimit kompjuterik
| 9.Kompania Rajonale E Ujësjellësit Prishtina SH.A. | 495 |
| 10.NLB Banka SH.A. | 476 |
| Bërnicë e Epërme | 180 | 121 |
| Sofali | 154 | 69 |
| Barilevë | 153 | 75 |
| Prugovc | 143 | 39 |
| Mramor | 141 | 59 |
| Vranidoll | 120 | 60 |
| Laplje Selo | 119 | 10 |
| Kolovicë | 112 | 72 |
| Nëntë Jugoviq | 96 | 88 |
| Bërnicë e Poshtme | 83 | 52 |
| Besi | 79 | 50 |
| Shkabaj | 76 | 13 |
| Prugoc | 70 | 64 |
| Lebanë | 66 | 42 |