Florije Ramadani B.I.
NUI: 812195651 · Shtime88%
Tregtia me shumicë e produkteve të qumështit, vezëve, vajrave dhe yndyrnave të gatimit
2,847 businesses registered in Shtime, Kosovo
Shtime has 2,847 registered businesses in Kosovo. Browse the full company list, see the most active sectors, and track recent registrations below.
Active vs closed
| Category | Value |
|---|---|
| Active | 1,407 |
| Closed | 1,440 |
By entity type
| Category | Value |
|---|---|
| Biznes individual | 2,188 |
| Shoqëri me përgjegjësi të kufizuara | 613 |
| Ortakëri e përgjithshme | 33 |
| Kooperativa Bujqësore | 6 |
| Dega e Shoqërisë së Huaj | 4 |
| Shoqëri aksionare | 3 |
NACE classification
| Name | Value |
|---|---|
| Tregtia me pakicë në dyqane jo… | 208 |
| Aktiviteti i taksive | 156 |
| Ndërtimi i objekteve banesore … | 110 |
| Aktivitetet shërbyese të pijev… | 104 |
| Sallonet e floktarisë dhe traj… | 104 |
| Mirëmbajtja dhe riparimi i aut… | 83 |
| Punime suvatimi | 77 |
| Restorantet dhe aktivitetet sh… | 60 |
New registrations and closures over the last 24 months
| Month | Registrations |
|---|---|
| 09 | 10 |
| 10 | 12 |
| 11 | 8 |
| 12 | 2 |
| 01 | 8 |
| 02 | 6 |
| 03 | 19 |
| 04 | 9 |
| 05 | 12 |
| 06 | 10 |
| 07 | 12 |
| 08 | 4 |
| 09 | 12 |
| 10 | 15 |
| 11 | 4 |
| 12 | 14 |
| 01 | 9 |
| 02 | 8 |
| 03 | 14 |
| 04 | 10 |
| 05 | 8 |
| 06 | 10 |
| 07 | 13 |
| 08 | 5 |
| 09 | 1 |
What percentage of businesses registered each year are still active today
| Cohort Year | 1Y | 2Y | 3Y | 5Y | 10Y |
|---|---|---|---|---|---|
| 2000 | 27.8% | 27.8% | 27.1% | 27.1% | 25.9% |
| 2001 | 17.4% | 17.4% | 17.4% | 17.4% | 15.5% |
| 2002 | 34.2% | 34.2% | 34.2% | 34.2% | 34.2% |
| 2003 | 35.9% | 35.9% | 35.9% | 35.9% | 33.3% |
| 2004 | 37.6% | 37.6% | 37.6% | 36.8% | 33.3% |
| 2005 | 40.6% | 40.6% | 40.6% | 38.6% | 35.6% |
| 2006 | 33.3% | 33.3% | 33.3% | 31.7% | 25% |
| 2007 | 35% | 35% | 35% | 31.7% | 28.3% |
| 2008 | 29.3% | 24.4% | 24.4% | 23.2% | 19.5% |
| 2009 | 36.7% | 35.6% | 35.6% | 33.3% | 27.8% |
| 2010 | 46% | 44.8% | 40.2% | 37.9% | 33.3% |
| 2011 | 38.6% | 38.6% | 36.4% | 31.8% | 29.5% |
| 2012 | 58.2% | 54.9% | 51.6% | 47.3% | 44% |
| 2013 | 48.5% | 43.7% | 42.7% | 37.9% | 37.9% |
| 2014 | 54.1% | 49.5% | 46.8% | 45% | 41.3% |
| 2015 | 52.3% | 51.4% | 49.5% | 47.7% | 44.9% |
| 2016 | 56.7% | 54.5% | 53% | 53% | 51.5% |
| 2017 | 62.4% | 61.3% | 60.2% | 58.1% | — |
| 2018 | 57.3% | 55.6% | 55.6% | 54.7% | — |
| 2019 | 91.8% | 89.7% | 89.7% | 87.6% | — |
| 2020 | 98.9% | 96.6% | 96.6% | 95.4% | — |
| 2021 | 97.6% | 94.1% | 92.9% | 92.9% | — |
| 2022 | 99% | 98% | 98% | — | — |
| 2023 | 98.2% | 97.4% | 97.4% | — | — |
| 2024 | 96.8% | 96.8% | — | — | — |
| 2025 | 98.4% | — | — | — | — |
| 2026 | — | — | — | — | — |
How old are the businesses in this municipality?
| Category | Value |
|---|---|
| <1 yr | 119 |
| 1-2 yr | 242 |
| 3-5 yr | 286 |
| 6-10 yr | 545 |
| 11-20 yr | 868 |
| 20+ yr | 787 |
| Business | Employees |
|---|---|
| 100 | |
| 80 | |
| 30 | |
| 26 | |
| 25 | |
| 24 | |
| 20 | |
Sub-locations within Shtime
| Place | Total | Active |
|---|---|---|
| Petrovë | 142 | 67 |
| Davidoc | 111 | 55 |
| Muzeqinë | 97 | 49 |
| Gjurkoc | 82 | 36 |
| Carralevë | 73 | 35 |
| Rashincë | 65 | 32 |
Latest businesses in Shtime
NUI: 812195651 · Shtime88%
Tregtia me shumicë e produkteve të qumështit, vezëve, vajrave dhe yndyrnave të gatimit
NUI: 811023887 · Shtime75%
Prodhimi i konstrukcioneve metalike dhe pjesëve të tyre
| 8.AVAS S SH.P.K. |
| 20 |
| 9.AGROCOOP GROUP SH.P.K. | 19 |
| 10.HITI SH.P.K. | 15 |
| Vojnoc | 64 | 35 |
| Godanc i Ulët | 62 | 12 |
| Godanc i Epërm | 58 | 34 |
| Pjetërshticë | 56 | 28 |
| Belincë | 43 | 17 |
| Reçak | 40 | 14 |
| Zborc | 29 | 15 |
| Godanc i Poshtëm | 28 | 27 |
| Mollopolc | 25 | 12 |
| Petroviq | 25 | 15 |
| Raçak | 21 | 20 |
| Topillë | 7 | 1 |
| Dugë | 6 | 5 |
| Gllavicë | 5 | 5 |